John DiMaggio

John William DiMaggio sa narodil 4. Septembra 1968 v North Plainfield v štáte New Jersey. Začínal ako pódiový komik a neskôr ako herec, napríklad v dokumentárnom filme o histórii Apple Computers a Microsoft „Pirates of Sillicon Valley, kde stvárnil postavu výkonného riaditeľa Microsoftu – miliardára Stevea Ballmera a zahral si aj v známom televíznom seriáli „Chicago Hope“ doktora Seana Underhilla.

DiMaggio je predovšetkým známy ako talentovaný dabér. Jeho hlas môžete spoznať v rôznych animovaných seriáloch a filmoch ako napríklad „Samurai Jack“, „Madagascar“, „Asterix a Vikingovia“ a rozličné postavy v „Celebrity Deathmatch“. Fanúšikovia počítačových hier ho zase nájdu v hrách „Gears of War“, „Vampire: The Masquerade“, „Spider Man“, v niekoľkých dieloch rozsiahlej kultovej ságy „Final Fantasy“ a v množstve ďalších úspešných a zvučných titulov.

Vo Futurame, ktorá DiMaggia zrejme preslávila najviac, stvárňuje azda najobľúbenejšiu postavu – robota Bendera, ktorý za svoju popularitu u divákov vďačí aj DiMaggiovmu jedinečnému „frajerskému“ hlasovému prejavu. Pri dabovaní Bendera sa John nechal inšpirovať americkým hercom s umeleckým menom Slim Pickens, z westernovej komédie „Blazing Saddels“ a svojim starým kamarátom z vysokej školy, ktorý bol vynikajúcim improvizujúcim komikom.

Okrem Bendera vo Futurame dabuje aj neptúnskeho kuchára Elzara a rôzne vedľajšie postavy. Ako malú zaujímavosť na záver uvediem, že DiMaggio je jedným z dvoch dabérov, ktorí sa objavili v tej istej úlohe vo Futurame aj v Simpsonovcoch – Bendera môžete vidieť v epizóde „Future-Drama“, zo 16. série Simpsonovcov. (Druhým hercom je Nancy Cartwright, ktorá v Simpsonovcoch dabuje okrem iných aj Barta, ktorý mal aj vo Futurame malý „štek“ v epizóde „108 – A Big Piece of Garbage“)