Katey Sagal

Najdôležitejší žensky hlas seriálu patrí práve jej.

Catherine Louise Sagal sa narodila 19. januára 1954 (viem že správny gentleman by nemal prezrádzať skutočný vek dámy, ale kto hovorí že ja som gentleman?) priamo Hollywoode v Califonii a šou biznis mala v krvi – jej otec Boris Sagal pracoval ako filmový a televízny režisér, a jej matka Sara Zwilling bola producentkou. Katey má takisto aj dve sestry – dvojičky Jean Sagal a Liz Sagal a brata Joea Sagala. Všetci súrodenci sú hercami.

Ako 24-ročná sa vydala za Freddieho Beckmeiera. Toto manželstvo však, ako správne hollywoodske, dlho nevydržalo – skončilo sa o tri roky neskôr. Druhý raz sa vydala za Jacka Whitea, s ktorým má deti Sarah Grace a Jacksona Jamesa Whitea. Jack a Katey sa vzali v roku 1993 a o sedem rokov sa rozišli. Vraví sa však „do tretice všetko dobré“ a tak to Katey skúsila znovu a v októbri roku 2004 si vzala herca a producenta Kurta Suttera, s ktorým žije dodnes a v januári tohto roku sa im narodila dcérka Esme Louise.

Kateyna televízna kariéra sa začala približne v roku 1971 sériou malých filmových úloh a od roku 1973 robila dokonca vokalistku spevákom ako napríklad Bob Dylan, Gene Simmons z kapely Kiss, alebo Bette Midler, z ktorou v roku 1979 absolvovala koncertné turné. Katey spievala aj vo vlastnej rockovej kapele „The Group With No Name“ z ktorou vydala jeden album a 19. Apríla 1994 vydala svoj vlastný sólový album s názvom „Well...“ a o desať rokov neskôr aj druhý „Room“.

Do televízie sa znovu vrátila ako postava Jo Tucker z televízneho seriálu „Mary“. Hoci tento seriál nebol veľmi úspešný, Katey sa vďaka nemu dostala ku svojej najznámejšej úlohe – lenivej, nevzdelanej, sarkastickej, sexu chtivej ale hlavne milujúcej a milovanej „žienky domácej“ Peggy Bundovej zo seriálu „Ženatí so záväzkami“, za ktorú získala tri zlaté glóbusy. Stvárňovala ju v rokoch 1987 až 1997 a dokonca si túto úlohu tak trochu zopakovala aj vo Futurame v epizóde „A Bicyclops Built For Two“.

Po skončení Ženatých so záväzkami nasledovalo niekoľko menej známych filmových a dabingových rolí. Až v roku 1999 ju Matt Groening obsadil do Futuramy ako Leelu.

Popri účinkovaní vo Futurame i po jej skončení sa Katey objavila v hŕstke sitcomov, komediálnych aj dramatických filmov, naspievala spomínaný album a uvádzala reality show „Hľadanie najzábavnejšej mamy v Amerike 2“. Okrem toho sa dvakrát objavila aj v obľúbenom seriáli „Nezvestní“ a naposledy si zahrala začiatkom tohto roku v americkom sitcome „The Winner“.