Filip J. Fry

Obrázok Fry

Meno: Philip J. Fry

Vek: 25 (alebo presnejšie 1025 ak rátame 1000 rokov zmrazenia)
Rasa: Človek
Rodná planéta: Zem
Rodina: Otec Yancy Fry, Brat Yancy Fry Jr., Matka Pani Fryová a praprasynovec Farnswort
Povolanie: poslíček
Najlepší priateľ: Bender, Leela
Nepriateľ: Josh Gedgie
Špeciálna schopnosť: Skvelý v hraní videohier, v seriáli Star trek a odolnosť voči vlnám Delta
Častá hláška:
Prvá epizóda: Space pilot 3000
Prvá hláška: Vesmír sa zdá byť nekonečný, ale zrazu vidíš gorilu ktorá po tebe hádže sudy...
Dabing: Billy West

Najväčší smoliar a hlupák v Planet Expresse – Filip Fry. Je asi najdôležitejšou postavou seriálu (niečo ako Homer v Simpsonovcoch), ale nie je najobľúbenejšou postavou seriálu, patrí mu až tretie miesto.

Ak sa vám zdalo, že zo Zoidbergovou rodinou je to ťažké, tak s rodinou Frya je to priam hrozné. Fry má otca a mamu ako každý normálny človek, ale problém nastal vtedy, keď sa v dieli Rooswel dostal do roku 1947 (čo je predtým ako sa narodil ako jeho otec), omylom zabil svojho dedka a potom sa ešte vyspal so svojou babkou čím sa stal svojim vlastným dedkom a jeho otec je zároveň jeho synom, jeho brat je zároveň jeho vnukom a jeho k jeho pra pra pra pra pra..... synovcovi Farnsworthovi si musíme ešte dve „pra“ pridať. Do jeho rodiny takisto patrí Farnsworthov klon Cubert a jeho brat/vnuk Yancy.

Fry má v seriáli hlavnú rolu – bez neho by seriál nezačal, práve on doručoval pizzu do kryogenického laboratória, kde omylom na 1000 rokov zmrzol. Väčšinu ľudí by „položilo“, keby bol sa prebrali a zistili, že všetci jeho príbuzní, kamaráti, rodičia, baba sú už mŕtvi, ale Fry to jednoducho okomentoval slovami: „Jupí“. Fryovým snom je začať chodiť s Leelou, vypiť viac piva ako Bender, naučiť sa hrať na Halofonder.

V detstve bol Fry veľmi aktívne dieťa, hral basketbal, tancoval breakdance. Je tiež aj neuveriteľný humusák, taký kentus ako on má teda málokto, v sprche mal huby, v posteli smeti a jeho oblečenie. Aj keď on tvrdí, že „Poplíky sú ako sex, až na to, že Poplíky mám.“ je jeho milostný život celkom fajn, za 5 sérii sa vyspal s Amy, zo svojou babičkou, s jednou byrokratkou – Morgan Proctorovou, s priateľkou Michelle, s robotom v podobe Lucy Liu, s amazonkami... A ešte v alternatívnej relativite, keby bola Leela viac spontánna, tak by sa s Fryom tiež vyspala, dokonca v paralernom vesmíre by si ho vzala za muža. Taktiež keby morská panna Umbriela nemala rybí spodok a vršok ľudský, tak by k niečomu došlo. To isté platí pre Zoidbergovu lásku Ednu, čo tiež Frya obdivovala.

Fry sa neuveriteľne často prejavuje ako hlupák, ale narozdiel od napr. Zoidberga je Fry aj citlivý, gesto ako z hviezd poskladal romantický odkaz pre Leelu, alebo ako smútil sa svojim psom, či za Benderom, prípadne ako čakal kým sa Leela preberia z kómy boli ozaj dojemné. Jeho hlúposť je podmienená aj tým, že v detstve ho rodičia nedali do školy – považovali to za zbytočné mrhanie peniazmi daňových poplatníkov. Fry bol inteligentný jedine vtedy, keď ho napadli červy, ktoré chytil od bagety zo záchodového automatu. Ale jeho hlúposť má aj výhody, ako jediný je odolný voči vlnám delta, vysielaných od mozgožrútov.

Obrázok Fry 2

Fryovo nešťastie je väčšie ako typické nešťastie takého Homera zo seriálu Simpsonovci. Fryovi sa vždy niečo pokazí, keď niečo zarobí, tak to minie za blbosti, keď mal 4 miliardy, tak o ne prišiel, keď mal talent hrať na Halofonderi, tak sa ho musel vzdať, keď urobil romantický odkaz pre Leelu, tak si ho nestihla pozrieť... Fry svoje nešťastie vysvetľuje tak, že stratil svoj sedemlístok pre štastie a odvtedy sa mu všetko kazí. Musí robiť celý život poslíčka, čo nenávidí. Fryove meno bolo vybrané ako pocta zosnulému Phillovi Hartmanovi, ale v seriáli je to vysvetlené tak, že meno mu dal otec, pretože matka deň predtým ako sa narodil vyberala čo bude na večeru.

Zaujímavosti:

 1. Bol multimiliardárom hneď dva krát, raz keď mu jeho starý bankový účet priniesol 4,3 miliardy dolárov raz keď predával poplíky a zarobil 8 miliárd.
 2. Zachránil mesto od obrej hory odpadkov.
 3. Zachránil Zem pre útokom útočníkov z planéty Omicron Persea 8 pomocou seriálu Ally mac Beallová - ktorý ale sám pred 1000 rokmi spôsobil.
 4. Dva krát zachránil zem od mozgožrútov
 5. Vyhral zájazd do továrne na jeho obľúbený nápoj – Slurm
 6. Bol viceprezidentom spoločnosti Planet Express
 7. Urobil najdlhší break-dance na hlave vôbec, vďaka šťastiu zo svojho sedemlístka
 8. Je svojim vlastným dedom
 9. Bol dvakrát expert v hraní na Halofonder, raz keď mal červy a raz keď mal diablove ruky
 10. Ako posledný na Zemi vlastnil Sardely, ktoré nakoniec zjedol Zoidberg.
 11. Bol cisárom vodných ľudí
 12. Zostrelil Hubblov teleskop
 13. Vie tancovať ako robot
 14. Mal 3 srdcové infarkty od nadmerného pitia Coca coly, ale našťastie prešiel na pivo...
 15. Vie riadiť vesmírnu loď a dokonca aj výborne strieľať z dela na palube
 16. Prvý alebo druhý najväčší znalec Star Treku vo vesmíre – zápasí s bytosťou menom Melvar

Porovnanie

Pri porovnaní zo seriálom Simpsonovci má Fry najbližšie k Homerovi, ale nie je až taký hlupák a má menej štastia a nevedie žiadnu skupinu tak ako Homer svoju rodinu. Takže by som k nemu pridal ešte nejakého smoliara, ale nie Očka, pretože Fry nie je zatrpknutý. Skôr takéko Kirka alebo Gilla a ešte by sa k tomu hodil Cletus, lebo je tiež taký „vidlák“ ako aj Fry.

Fry hral jednu z hlavných rolí skoro v každej epizóde.