Zapp Brannigan

Obrázok Zapp

Meno: Zapp Brannigan

Vek: 30 rokov
Rasa: Človek
Rodná planéta: Zem
Rodina:
Povolanie: Veliteľ vesmírnej lode Nimbus, člen Doopu
Najlepší priateľ: Kif Kroker
Nepriateľ: Lŕŕŕ
Špeciálna schopnosť: márnomyseľnosť
Častá hláška: Kif....
Prvá epizóda: Love labour lost in Space
Prvá hláška: Tieto nové uniformy sú dosť odvážne, že prvý dôstojník?
Dabing: Billy West

Zapp Brannigan je namyslený, arogantný blb, v prvých sériach vyslovene záporná postava – dokonca jediná pravidelná záporná postava.

Okrem toho že je namyslený, chválenkár, je aj hlúpy a je takým veľkým dieťaťom. Jeho jediným priateľom je Kif Kroker, ale Zapp si neuvedomuje, že Kif ho nemá rád. Pretože Kif ako prvý dôstojník musí Zappovi holiť podpažie, kúpať ho, ukazovať jeho medaile.

Zapp symbolizuje vodcu, ktorý nemá talent, ale nejakým štastím sa dostal až na kapitána obrovskej vesmírnej lode. Je absolútne nekompetentný a má radosť, keď skupiny vojakov umrú za nejakú zbytočnosť. Asi najviac to vystihuje jeho spôsob útoku na materskú loď útočníkov z Omicron Persei 8, kde jeho útok bol vedený nasledovne: „Letieť priamo vedľa seba, oni vás zastrelia a nakoniec si ucpú všetky otvory na lodi troskami rakiet.“. Pri jeho neschopnosti dokonca zničili Hubblov teleskop, či centrálu Doopu za 400 miliard dolárov. Bol ochotný sa znížiť až k plaču, aby sa s ním Leela vyspala. Sám o sebe hovorí, že trpí Sexlexiou. Pre nejakú ľudskú hlúposť a neuvedomovanie si skutočných hodnôt je Zapp obdivovaný ľudmi ako sú Amyni rodičia, predtým aj Leela, Vláda, Nixon... Ale treba dodať, že skutočne zlý bol len v prvých pár dieloch, postupne sa jeho charakter mení a v posledných sériach sa občas zachová aj správne.

Obrázok Zapp2

Zaujímavosti:

  1. Zapp nenosí spodnú bielizeň. Je zrejme bisexuál.
  2. Má koňa s menom Felicity, ktorý je ale samec.
  3. Zapp má za predlohu zrejme Viliama Shatnera zo Star treku. Niektorí fanúšikovia sa nazdávajú, že aj Zaphodom Beblebroxom prezidentom mliečnej dráhy s Autostopárovho sprievodcu po mliečnej dráhe. Delia sa o ten istý Monogram, obaja sú sukničkári, rozdielom je iba to, že Zaphod má asi predsa len viac štastia (zo ženami).
  4. Zappa dabuje Billy West, ale pôvodne to mal byť Phil Hartman. Ten nakreslil aj Troya McClura a Lionela Hutza, charaktery s jednoduchou, súmernou tvárou. Bohužiaľ Hartman umrel.

Porovnanie

Pri porovnaní zo seriálom Simpsonovci má Zapp dosť asi úplne najbližšie k Burnsovi, nie je až taký zlý, ale tiež vedie veľký "podnik", je namyslený, tiež má poskoka. Ešte sa trocha podobá na Troya Mc Lura, kvôli príťažlivosti pre ženy, kým ovšem Brannigana nespoznajú.

Dôležité epizódy pre Brannigana:

Love labour lost in space
Brannigan begin again
Amazoon woman in the Mood